Czy zatrudnienie opiekunki z Ukrainy do dziecka to dobry pomysł?

zatrudnienie ukraińców

Wylicza się, że do końca tego roku na terenie Polski legalną pracę podejmować będzie nawet 3 miliony obywateli Ukrainy. To efekt niekorzystnej sytuacji zbrojnej w ich kraju. Przekraczają więc polską granicę, by właśnie u nas budować nowe, bardziej komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne życie. Co oznacza to dla naszych rodaków? Czy jesteśmy zadowoleni z tak masowego napływu Ukraińców?

Okazuje się, że tak. W Polsce brakowało siły roboczej. Po czasach, kiedy bezrobotni wyjeżdżali na Zachód w poszukiwaniu dobrze płatnego zatrudnienia, nadal polskim pracodawcom nie udawało się zniwelować deficytu specjalistów w określonych sektorach rynku.

Dzisiaj Ukraińcy pracują przede wszystkim na budowach, w rolnictwie oraz w przemyśle. Kobiety zatrudniają się w gastronomii, w firmach sprzątających i jako opiekunki do dzieci. Na takie stanowiska widać zresztą wyraźny popyt. Zatrudnienie Ukraińców wiąże się z szeregiem korzyści. Co więcej, umiejętności cudzoziemców nie odbiegają niczym od tych, jakie wykazują Polacy.

Ukrainki uważane są za świetne gospodynie. Chętnie goszczą w naszych domach w ramach realizacji usług porządkowych. Zatrudniamy je również jako prywatne opiekunki do dzieci. Mamy do nich pełne zaufanie. Nie jest zauważalna bariera językowa ani różnice kulturowe. Ukrainki cenimy za podobne poglądu w kwestii wychowywania maluchów. Co więcej, zależy im na pracy i rzeczywiście starają się, by posadę utrzymać.

Nie da się ukryć, że zatrudnienie cudzoziemców jest w niektórych przypadkach bardzo korzystne. Opiekunka z Ukrainy może nauczyć nasze dziecko komunikować się w obcym języku. Przyznajmy, że wraz z napływem Ukraińców do naszego kraju, w przyszłości może okazać się to bardzo przydatna umiejętność, jeśli pod uwagę weźmiemy zawodową karierę.

Nadal również zatrudnianie Ukraińców jest nieco tańsze. Chociaż ich miesięczne zarobki wzrastają, to nadal są trochę niższe niż Polaków, którzy pracują na dokładnie takich samych stanowiskach.

Jeśli zastanawiasz się nad zatrudnieniem obywatela Ukrainy, bez względu na proponowane stanowisko pracy, sprawdź jego kompetencje. Nigdy nie zwracaj uwagi jedynie na dyspozycyjność, chęć do pracy czy oszczędności finansowe. Chodzi przecież także o należyte wykonywanie powierzonych obowiązków. Odpowiedzialność jest niezbędna na każdym stanowisku, a patrząc na zajęcie opiekunki do dziecka, wydaje się to wręcz priorytetem. Aby zostawić malca pod opieką obcej przecież osoby, trzeba mieć do niej pełne zaufanie i pewność posiadania właściwych kwalifikacji, by taką pracę móc wykonywać.

🔥49

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *