Kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?

O tym, że dziecko powinno sprawnie komunikować się z otoczeniem i nie być izolowane od społeczeństwa i rówieśników wiadomo od dawna. Pójście do przedszkola gwarantuje mu sprawny rozwój na wielu polach – tym edukacyjnym i społecznym właśnie w szczególności.

Najczęściej posyłamy swoje dzieci do przedszkola, kiedy te kończą 3 lata. To optymalny czas, w którym warto „przeciąć pępowinę” i próbować usamodzielniać dziecko. Niektóre przechodzą okres adaptacyjny w nowym miejscu łagodnie, inne radzą sobie z tym nie co gorzej. Jak więc zdecydować, kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?

kiedy dziecko jest gotowe do przedszkolaPrzede wszystkim już na kilka miesięcy przed pierwszą wizytą  przedszkolu należy dziecko odpowiednio przygotować. Dobrym rozwiązaniem będzie realizacja podobnego planu dnia do tego, jaki obowiązuje w placówce przedszkolnej. Tutaj warto na przykład przyzwyczaić dziecko do wczesnego wstawania czy podawania posiłków w tych samych porach, w jakich będzie jadło w placówce.

Jeśli syn jest mamisynkiem dobrze jest uczyć go samodzielności czy pozostawania pod opieką innych, też bliskich mu osób. W innym przypadku rozstania mogą okazać się bardzo ciężkie.

Życie społeczne w przedszkolu najczęściej rozpoczynają dzieci w wieku 3 lat. Pierwszy dzień w tego rodzaju placówce to ogromne przeżycie dla dziecka, które po raz pierwszy pozostaje pod opieką osób innych niż rodzice. Często bywa jednak tak, że pójście malucha to przedszkola to większy stres dla jego opiekunów. Kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola? Czy można określić jeden pewny termin?

Matczyna intuicja

Nie ma jednej daty, która określałaby gotowość dziecka do pójścia do przedszkola i na dodatek byłaby zapewnieniem, że maluch świetnie poradzi sobie bez opieki bliskich. Okazuje się, że priorytetem jest obserwacja dziecka, bo dzięki temu rodzice są w stanie zauważyć sygnały, które pomogą w podjęciu decyzji.

Umiejętności i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

O tym, kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola, bardzo często decydują także nabywane przez nie umiejętności. Nie chodzi tu tylko o relacje z rówieśnikami, ale sprawności, dzięki którym będzie samodzielne. Do przedszkola powinny pójść dzieci, które już pożegnały się z pieluchą i smoczkiem, bardzo często jest to warunek przyjęcia do placówki. Nierzadko wymaga się także, by przedszkolak umiał już samodzielnie jeść.

Korzyści z chodzenia do przedszkola

Dziecko jest radosne, pełne energii, a Ty masz więcej czasu na realizację podstawowych obowiązków. To idealny obraz codzienności i odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola? Weź pod uwagę, że to w przedszkolu dziecko nabywa ogrom umiejętności społecznych. Uczy się pracy zespołowej, ale i zdrowej rywalizacji. Uczy się pomocy innym, dzielenia się, kompromisów, ale i asertywności. Tylko w grupie rówieśników będzie sprawnie poznawać swój mały świat i przygotuje się do kolejnego etapu rozwoju, czyli pójścia do szkoły.

Warto również pamiętać, że przedszkole jest placówką wychowawczo-edukacyjną. To właśnie tam dziecko uczestniczy w rozmaitych zajęciach, które pozwalają na jego wzmożony rozwój. To miejsce, w którym jest czas nie tylko na wesołą zabawę, ale również naukę.

🔥60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *