Leżakowanie w przedszkolu

Warto zacząć od tego, że niestety nie wszystkie dzieci lubią spać w przedszkolu. Niektórym jest to zwyczajnie niepotrzebne, inne nie mogą odnaleźć spokoju w dosyć gwarnej sali. Chociaż w większości placówek leżakowanie nie jest obowiązkowe a maluchy, które nie chcą z niego korzystać mogą się swobodnie bawić to należy nadmienić, że leżakowanie przynosi wiele korzyści.

Przede wszystkim dziecko spędza w przedszkolu większą część dnia. Najczęściej wstaje rano i już około 8:00 staje przed drzwiami sali w placówce. Czas zajęć dla maluchów jest bardzo urozmaicony – to nie tylko nauka i realizacja ustalonego programu edukacyjnego, ale także zabawy na placu zabaw czy zajęcia rozrywkowe w salach. Tym samym dobrze jest więc jeśli przedszkolak zazna nie co wyciszenia i relaksu tak, by drugą część dnia mógł spożytkować efektywnie.

Zazwyczaj każde przedszkole stara się więc, by jak największa grupa maluchów zaraz po obiedzie mogła się zdrzemnąć – leżakowanie w przedszkolu trwa mniej więcej dwie godziny i jest to wystarczający czas, by kilkulatek nabrał sił i energii. Dzięki temu nie jest zmęczony, może doskonale przyswajać kolejne umiejętności i wiedzę oraz bawić się z werwą. Dziecko, które nie śpi w dzień będzie przemęczone, marudne i mniej aktywne, przez co nie skorzysta z wielu atrakcji czy zajęć oferowanych w placówkach przedszkolnych.

Pamiętajmy, że nawet dziecko, które początkowo niechętnie będzie brać udział w leżakowaniu już po krótkim okresie się do niego przyzwyczai. Najważniejsze jest to, by leżakowanie stało się codziennym rytuałem, stosowanym także w domu, w dni wolne od zajęć przedszkolnych.