Praca w przedszkolu – kto może ją podjąć?

Niegdyś pracę w przedszkolu mogła otrzymać osoba, która ukończyła liceum pedagogiczne. Dzisiaj praca w przedszkolu czeka na absolwentów kolegiów nauczycielskich czy wyższych szkół pedagogicznych.

Co więcej, warto dodać, że te najlepsze placówki a przede wszystkim przedszkole prywatne zatrudnia najczęściej osoby, które oprócz podstawowego wykształcenia posiadają także szereg specjalizacji, może to być między innymi logopedia, psychologia czy też muzykoterapia.

Chociaż zgodnie z prawem osobą pracującą w przedszkolu może być zarówno kobieta jak i mężczyzna to trzeba zaznaczyć, że większość zatrudnionej kadry stanowią panie. Wpływu na to nie ma absolutnie żadna dyskryminacja, po prostu studia pedagogiczne częściej wybiera płeć piękna.

O ile najważniejsze jest wykształcenie to trzeba podkreślić, iż równie istotne są w tym przypadku predyspozycje psychiczne jak i fizyczne. Osoba pretendująca na stanowisko wychowawcy przedszkolnego musi być całkowicie sprawna fizyczne i wykazywać odpowiednie kompetencje, biorąc pod uwagę cechy osobowości. Przede wszystkim praca w przedszkolu wymaga ogromnego opanowania i cierpliwości. Opiekun musi być również empatyczny, komunikatywny i kreatywny a co najważniejsze, po prostu musi lubić spędzać czas z maluchami. Osoba zbyt temperamentna, wybuchowa i nerwowa nigdy nie będzie dobrym pedagogiem. Co więcej, osoby bez umiejętności łagodnego podejścia do małego ucznia nie będą umiały przekazać mu umiejętności i wiedzy w należyty sposób.

 

🔥5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *