Przedszkole czy niania – co wybrać?

Rodzice przed wyborem najlepszej opieki dla swojego dziecka stają w okresie, kiedy maluch kończy 3 lata. Do tego czasu zazwyczaj dziecko pozostaje pod ich stałą opieką bądź opieką niani. Ten graniczny wiek 3 lat jest jednak czasem, w którym istnieje możliwość dogodnego oddania pociechy do przedszkola. W tym czasie dziecko powinno być na tyle dojrzałe, by swobodnie spędzić w tego rodzaju placówce co najmniej kilka godzin.

Z tej formy opieki nad dzieckiem korzysta wielu rodziców. Zaletą tego rodzaju placówek jest przede wszystkim fakt, iż 3-latek uczy się sprawnej komunikacji w społeczeństwie, nawiązuje pierwsze kontakty z rówieśnikami i ucz się samodzielności. To pierwsza „szkoła życia” w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oczywiście wielu przeciwników mogłoby narzekać, że przedszkola w Warszawie nie stawiają na indywidualność a dziecko nie otrzymuje tyle uwagi ile jej wymaga. Nic bardziej mylnego bowiem wiele zależy od samej placówki i osób w niej pracujących. Liczne przedszkola prywatne realizują autorskie programu kształcenia, opieki, rozwoju oraz rozrywki i wdrażają je z powodzeniem tuż obok standardów wytyczonych przez MEN.

Dziecko wychowujące się natomiast z nianią skupia na sobie całą uwagę. To fakt, że prywatna opiekunka poświęca czas tylko jemu i w odpowiedni sposób dobiera zajęcia rozwojowe. Dziecko nie ma jednak kontaktu z rówieśnikami, wciąż trzymane jest „pod kloszem”. Codzienne wyjście na plac zabaw z całą pewnością nie zastąpi kilkugodzinnego przebywania i radzenia sobie wśród innych dzieci. Jeśli mamy wybierać, zdecydowanie stawiamy na przedszkole, ale tylko takie, które w całości spełnia nasze i dziecka oczekiwania.

🔥28

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *