Warszawskie przedszkola dostaną filtry powietrza

We wszystkich przedszkolach na terenie Warszawy zostaną zainstalowane filtry powietrza. To efekt niekorzystnego smogu. Okazuje się, że w sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza przekracza normy nawet kilkaset razy.

4 miliony złotych na przedszkola w Warszawie

przedszkola w warszawieDokładnie 4 miliony złotych dostaną łącznie wszystkie przedszkola w Warszawie, by zakupić oczyszczacze powietrza. Początkowo zdecydowano o zakupie tych urządzeń jedynie w placówkach, które funkcjonują na terenach najbardziej zanieczyszczonych. Teraz jednak podjęto decyzję o takiej inwestycji we wszystkich obiektach przedszkolnych.

To kolejna dobra wiadomość dla przedszkolaków i ich rodziców. Walka o oczyszczacze powietrza trwała przecież od kilku lat, dokładnie od momentu, w którym w tego rodzaju urządzenia zostały zaopatrzone wszystkie warszawskie żłobki.

Pierwsze filtry powietrza już działają

Inwestycja w filtry powietrza miała być realizowana od początku przyszłego roku. Tymczasem mamy dobrą wiadomość, bo niektóre warszawskie przedszkola już zostały zaopatrzone w ten sprzęt. Przykładem mogą być przedszkola na Ursynowie. Na oczyszczacze czekają też dzieci z przedszkoli na Ochocie. To dzielnica, która podobno jest najbardziej zanieczyszczona.

Warto dodać, że koszt jednego oczyszczacza to ponad 2 000 złotych. Finansowaniem i serwisem tych sprzętów mają się zająć urzędy w poszczególnych dzielnicach miasta.  Wiadomo już, że filtry anty smogowe będą najnowszej generacji – ciche, by nie zakłócać czasu spędzanego w przedszkolu i skuteczne na tyle, by dzieci mogły oddychać rzeczywiście czystym powietrzem.

Warszawskie przedszkola wzorem do naśladowania

Zaopatrzenie placówek przedszkolnych dotyczy na tę chwilę obiektów w Warszawie. Nie wiadomo, czy inne miasta również wystąpią z tego rodzaju inicjatywą. Pilotażowy program miał być uruchomiony również w Krakowie, natomiast do tej pory nie znaleziono środków na ten cel. Na czyste powietrze mogą więc liczyć jedynie dzieci, które uczęszczają do dobrych przedszkoli prywatnych. Niektóre z nich inwestują w filtry powietrza z własnych środków.

🔥87

1 Comment

  • Przedszkola w Warszawie zostaną wyposażone w odświeżacze powietrza | Przedszkole | Blog dla Rodziców

    ( - 15:02)

    […] nowej generacji, a więc nie tylko skuteczne, ale i komfortowe w użytkowaniu. Przede wszystkim przedszkola w Warszawie mogą liczyć na ciszę, bo oczyszczacze pracują, praktycznie nie wydając dźwięków. Cieszy ten […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *