Wpływ przedszkola na gotowość szkolną

W Polsce nie istnieje obowiązek uczęszczania dzieci do placówek przedszkolnych jednak warto zauważyć, że niesie ono za sobą wiele korzyści.

Maluchy, które poszły do przedszkola w wieku trzech lat są o wiele bardziej samodzielne i nabywają większych umiejętności. Nie chodzi tutaj o sprawność fizyczną bowiem tą każde dziecko nabywa w odpowiednim dla siebie czasie, ale z całą pewnością można stwierdzić, że przedszkolak jest dużo bardziej przyzwyczajony do życia w społeczeństwie i komunikacji z otaczającym go środowiskiem aniżeli dziecko, które spędziło pierwsze lata życia z mamą, babcią czy opiekunką – siłą rzeczy nie miało tak dużego kontaktu z rówieśnikami czy innymi ludźmi.

W przedszkolach, takich jak sieć Pomarańczowa Ciuchcia specjalnie dla dzieci został stworzony specjalny program edukacyjny i rozwojowy. Przykładem może być przedszkole w Ursusie, w którym przygotowuje się dzieci właśnie do pójścia do szkoły. To nie tylko większy poziom samodzielności czy aspekty komunikacyjne mają wpływ na lepsze odnalezienie się w podstawówce, ale również poziom edukacyjny – przedszkolaki uczą się podstawowych treści, przez zabawę zdobywają wiedzę (na przykład poprzez branie czynnego udziału w różnego rodzaju przedstawieniach czy teatrzykach). Warto jeszcze wspomnieć, że już trzylatki posiadają swój zeszyt ćwiczeń, w którym zadania dopasowane są do ich wieku i etapu rozwoju a jednak pozwalają na zdobywanie kolejnych umiejętności.

 

🔥6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *