Zespół aspergera u osób w różnym wieku

Uznaje się, że zespół aspergera to łagodna odmiana autyzmu. Tak naprawdę jednak to zupełnie inna jednostka kliniczna chociaż rzeczywiście pierwsze objaw tego rodzaju zaburzeń są niezwykle do siebie zbliżone.

Zespół aspergera najczęściej diagnozuje się u dzieci w wieku przedszkolnym. To właśnie wtedy najlepiej rozpoznaje się zaburzenia bowiem duży ich zakres dotyczy aspektów społecznych. Dziecko wyraźnie „odstaje” od grupy rówieśników. Jest samotnikiem bądź nadmiernie chce zwracać na siebie uwagę. Co więcej, jest cichy i spokojny bądź odwrotnie, hałaśliwy, płaczliwy a nawet agresywny.

Dziecko z aspergerem najchętniej bawi się samo, powtarzając wielokrotnie jedną czynność. Izoluje się od społeczeństwa, przez co staje się wykluczony. Widać to najlepiej już w późniejszym okresie, kiedy na przykład w szkole jest wyobcowany a jego rówieśnicy wyśmiewają go.

W okresie dorosłości, jeśli osoba z zespołem aspergera nie przeszła odpowiedniej terapii, chory ma zaburzone relacje ze społeczeństwem. Najchętniej przebywa sam, trudno znaleźć mu pracę. Okazuje się, że dla innych jest „dziwakiem”. Bardzo często ma swoje pasje, związane z wiedzą techniczną, matematyczną – osoby z aspergerem to nierzadko „umysły ścisłe”, dla których rozwikłanie zaawansowanych zadań nie jest problemem natomiast rozmowa o pogodzie już może sprawiać mu trudność.

Dobrze jest, jeśli aspergera zdiagnozuje się jak najszybciej. Tylko wtedy możliwa jest terapia i niwelowanie zaburzeń. Właśnie z tą myślą powstały specjalne przedszkola, w których wyszkolona pod tym kątem kadra pedagogiczna dba o prawidłowy rozwój każdego dziecka. Chcąc wybrać odpowiednią placówkę wystarczy wpisać „Asperger Warszawa” i w szybki sposób odnajdziemy przedszkole w naszej okolicy, które przyjmie dziecko w ramach realizacji zarówno podstawowego procesu opieki i kształcenia jak również terapii aspergera.

🔥41

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *